Banner Image
5/5 - (2 امتیاز)

امروزه با افزایش قیمت محصولات مختلف ازجمله خودرو و لوازم جانبی آن، میزان دزدی و سرقت وسایل نقلیه رشد چشم‌گیری داشته و به یکی از مشکلات اصلی ما تبدیل شده ‌است، چراکه مجبوریم با حساسیت بیشتری از سرقت خودروی خودمان جلوگیری کنیم. روش‌های مختلفی برای افزایش امنیت خودرو وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها استفاده از قفل پدال و قفل فرمان است. قفل پدال را چگونه ببندیم؟ این سوالی است که در اولین مرحله از افزایش امنیت خودرو برای ما پیش می‌آید.

در حال حاضر قفل‌های پدال در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند، اما نحوه بستن هریک از آن‌ها با دیگری متفاوت است؛ جهت آشنایی با انواع مختلف قفل پدال و چگونگی بستن آن‌ها، در ادامه این مطلب از سری مقالات پیندو همراه ما باشید.

قفل پدال چیست و چه تأثیری در امنیت خودرو دارد؟

قفل پدال ابزاری است که معمولا از جنس فولاد و روکش پلاستیکی تولید و در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد تا باعث جلوگیری از سرقت خودرو آن‌ها شود. وظیفه قفل پدال، اتصال پدال ترمز و کلاچ به یکدیگر است تا سارق هنگام دزدیدن خودرو نتواند آن را به حرکت درآورد درواقع سارق با فشردن پدال کلاچ، با اعمال ترمز مواجه می‌شود که در این صورت حرکت خودرو ممکن نیست.

قفل پدال چیست

البته استفاده از قفل پدال نمی‌تواند خودروی شما را کاملا ضد سرقت کند و تنها باعث افزایش امنیت آن می‌شود، زیرا محل قرارگیری این قفل در کف وسیله نقلیه شما است و سارق برای باز کردن آن باید از اطراف خود غافل شده و تمرکز خود را روی باز کردن قفل بگذارد؛ در چنین شرایطی اکثر سارقین از دزدی صرف‌نظر کرده و به سراغ خودرو دیگری می‌روند.

انواع قفل پدال

پیش از آنکه به سوال قفل پدال را چگونه ببندیم؟ پاسخ دهیم، بهتر است با انواع مختلف قفل پدال آشنا شویم؛ انواع قفل پدال عبارت‌اند از:

  • قفل پدال قدیمی
  • قفل پدال پمپی
  • قفل پدال کتابی
  • قفل کتاب بولاک

چگونگی نحوه بستن قفل پدال

قفل پدال را چگونه ببندیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، آموزش بستن هریک از انواع قفل پدال را برای شما شرح داده‌ایم:

نحوه بستن قفل پدال قدیمی

در ابتدا، قفل دسته انتهایی ابزار را باز کرده و سپس با استفاده از گیره‌های قفل پدال که مختص نگهداری پدال هستند، دو پدال کلاچ و ترمز را درون قفل قرار دهید. درصورتی که خودرو شما دارای گیربکس اتوماتیک است، پدال گاز و ترمز را درون قفل قرار دهید.

قفل پدال قدیمی

نحوه بستن قفل پدال پمپی

در اولین قدم باید نسبت به باز کردن قفل پدال اقدام کنید تا دو فک آن از یکدیگر جدا شوند؛ سپس دو پدال ترمز و کلاچ یا ترمز و گاز در خودروهای اتوماتیک را میان دو فک جایگذاری کنید. در نهایت با فشردن فک‌ها، آن‌ها را به هم نزدیک کرده و کلید را خلاف جهت اولیه بچرخانید تا قفل شود.

قفل پدال پمپی

نحوه بستن قفل پدال کتابی

درصورتی که قفل پدال کتابی خریداری کرده‌اید و برایتان سوال پیش آمده که قفل پدال را چگونه ببندیم، کافی است قفل کتابی پدال را در پشت پدال ترمز قرار داده و سپس آن را به واسطه سوراخ‌هایی که در ساختار قفل وجود دارد، روی آن ببندید و قفل کنید.

نحوه بستن قفل پدال بولاک

در مرحله اول قفل مورد نظر را روی پدال‌های ترمز و کلاچ (گاز و ترمز در خودروهای اتوماتیک) قرار داده و به سمت پایین فشار دهید؛ پس از آنکه ضامن قفل فعال شد، دو فک آن از سمت بالا و پایین به یکدیگر نزدیک می‌شوند و پدال‌ها را قفل می‌کنند.

قفل پدال بولاک

لازم به ذکر است، با توجه به فاصله میان پدال‌ها، استفاده از این نوع قفل برای خودروهای 206 و رانا مناسب نیست.

جمع‌بندی

چند پاسخ برای سوال کاربران مبنی بر اینکه قفل پدال را چگونه ببندیم؟ وجود دارد، چراکه قفل‌ پدال در 4 نوع مختلف در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. قفل پدال قدیمی، کتابی، پمپی و بولاک، انواع مختلف قفل پدال هستند که بستن هریک از آن‌ها با دیگری متفاوت است اما به صورت کلی بستن همه قفل پدال‌ها شامل باز کردن قفل و سپس قرار دادن پدال‌های موردنظر درون گیره‌های آن و سپس بازگرداندن آن به حالت قفل است.

 

سوالات متداول

  • قفل پدال را چگونه ببندیم؟

بستن قفل پدال به نوع آن بستگی دارد اما به‌طور کلی کافی‌ است قفل را آزاد کنید، دو پدال ترمز و کلاچ را درون گیره‌های آن قرار دهید و سپس آن را مجددا به حالت قفل بازگردانید.

  • قفل پدال به کدام پدال‌ها بسته می‌شود؟

در خودروهایی که گیربکس دستی دارند، می‌توانید دو پدال ترمز و کلاچ را به یکدیگر متصل و قفل کنید؛ در خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، کافی است هر دو پدال موجود (گاز و ترمز) را درون گیره‌ها یا فک‌های ابزار قرار دهید.

  • آیا استفاده از قفل پدال‌هایی که به فرمان نیز متصل می‌شوند، مناسب است؟

خیر؛ پیشنهاد ما استفاده مجزا از قفل پدال و قفل فرمان است. در واقع قفل پدال‌هایی که به فرمان نیز متصل می‌شوند نکته منفی ندارند، اما استفاده از قفل فرمان و پدال به صورت جداگانه، دارای امنیت بیشتری برای خودروی شما است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =