Banner Image
نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب

آموزش نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب

امتیاز دهید

دستگاه تصفیه آب یکی از تجهیزات کاربردی و منحصر ‌به‌ فرد موجود در بازار است که باید به‌ صورت دوره‌ای سرویس شود. این کار معمولاً هر 6 ماه یک‌بار انجام می‌شود و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تعویض به موقع فیلتر تصفیه آب به بهبود عملکرد فیلتر کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید آب آشامیدنی سالم و تمیزی داشته باشید؛ بنابراین باید تعویض فیلتر تصفیه آب و اجرای درست آن را یاد بگیرید. در این مقاله نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب و زمان تعویض آن را به‌ طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با سایت پیندو همراه باشید.

تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله‌ای

فیلتر تصفیه آب 6 مرحله‌ای یکی از دستگاه‌های تصفیه محبوب و کاربردی موجود در بازار است که عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. این دستگاه‌ها از 6 فیلتر مختلف تشکیل می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که به آب سالم و با کیفیتی دسترسی داشته باشید. در واقع هر یک از فیلترهای موجود در این دستگاه وظیفه مشخصی را بر عهده دارند و در هر مرحله آلاینده‌های خاصی را از آب حذف می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه آب 6 مرحله‌ای باید در یک بازه زمانی مشخص سرویس شوند. این سرویس معمولاً هر 6 ماه یک‌بار انجام می‌شود و اهمیت بسیار زیادی دارد. دقت داشته باشید که اگر فیلتر تصفیه به موقع تعویض نشود، باعث باقی ماندن آلودگی داخل آب می‌شوند و کیفیت آب آشامیدنی به شدت کاهش می‌یابد؛ بنابراین لازم است که روش صحیح تعویض فیلتر تصفیه آب را به ‌طور کامل یاد بگیرید. در حالت کلی نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب به‌صورت زیر است:

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

اگر فیلتر تصفیه به موقع تعویض نشود، باعث باقی ماندن آلودگی آب می‌شوند و کیفیت آب آشامیدنی به شدت کاهش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی کدام است؟

نحوه تعویض فیلترهای مرحله 1 و 2 و 3

فیلترهای شماره 1 تا 3 به ‌عنوان فیلترهای پیش تصفیه شناخته می‌شوند. این سه فیلتر در یک راستا قرار می‌گیرند؛ به همین جهت این فیلترها به‌ صورت هم‌زمان تعویض می‌شوند. دلیل این امر، نحوه تعویض مشابه آن‌ها است. برای تعویض این فیلترها باید ابتدا شیر ورودی آب را ببندید و سپس دستگاه تصفیه را از برق بکشید. در مرحله بعدی لازم است که شیر موجود روی سینک را باز کنید تا آب موجود در مخزن دستگاه به ‌طور کامل تخلیه شود.

در قدم بعد باید هوزینگ‌ها را باز کنید. برای این کار می‌توانید از آچار مخصوص استفاده کنید. باز کردن هوزینگ‌ها نیاز به اعمال فشار زیادی ندارد؛ اما اگر هوزینگ خیلی سخت باز شود نشان‌ دهنده این بوده که تعویض فیلتر تصفیه به موقع انجام نشده است. پس از این که محفظه باز شد باید فیلتر قدیمی را بردارید و پس از شستشوی کامل هوزینگ با آب، فیلتر جدید را جایگذاری کنید. در مرحله بعدی باید هوزینگ را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت محکم کنید.

نکته: کاملاً مطمئن شوید که هوزینگ‌ها به‌ طور کامل محکم شده باشند. چون در صورتی که شل باشند باعث نشتی آب خواهند شد.

نحوه تعویض فیلترهای مرحله 4 و 5 و 6

بر خلاف سه فیلتر قبلی که روش تعویض مشابهی داشتند، فیلترهای مراحل 4 تا 6 به‌ صورت جداگانه تعویض می‌شوند و روش تعویض متفاوتی دارند. به همین منظور باید نحوه درست تعویض کردن هر یک از این فیلترها را یاد بگیرید و به‌صورت اصولی اجرا کنید. در ادامه نحوه تعویض هر یک از این فیلترها را به‌ صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

نحوه تصفیه فیلتر ممبران

آموزش نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب

نحوه تعویض فیلتر مرحله 4 (فیلتر ممبران)

در اولین مرحله از تعویض فیلتر ممبران باید شلنگ هوزینگ ممبران را از اتصال کوئیک قطع نمایید. سپس با استفاده از آچار مخصوص باید در هوزینگ را باز کنید و فیلتر تصفیه را خارج نمایید. برای راحتی کار می‌توانید از انبر دست استفاده کنید. در مرحله بعدی باید فیلتر جدید را از سمت واشر مشکی رنگ وارد هوزینگ کنید.

نحوه تعویض فیلتر مرحله 5 (فیلتر پست کربن)

فیلتر پست کربن از جمله فیلترهای خطی است که تعویض آن نسبت به فیلترهای کارتریجی آسان‌تر است. این فیلترها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما می‌توانید فیلتر را همراه با محفظه آن تعویض نمایید. برای تعویض فیلتر پست کربن کافی است اتصالات ورودی و خروجی را باز کنید. سپس فیلتر قدیمی را برداشته و فیلتر تازه را جایگزین آن کنید.

نکته: هنگام نصب فیلتر باید به جهت فلش توجه کنید تا به درستی داخل دستگاه قرار بگیرد. همچنین اگر هنگام تعویض فیلتر پست کربن آب سیاهی را مشاهده کردید، لازم است که ابتدا آب سیاه رنگ را خارج کنید و سپس فیلتر پست کربن را داخل دستگاه قرار دهید.

برای مطالعه بیشتر: علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

نحوه تعویض فیلتر مرحله 6 (فیلتر مینرال)

فیلتر مینرال به ‌عنوان آخرین فیلتر دستگاه تصفیه آب 6 مرحله‌ای شناخته می‌شود. این فیلتر در قسمت بالایی دستگاه قرار می‌گیرد و هدف آن کمک به افزایش کیفیت آب آشامیدنی است. معمولاً فیلترهای مینرال بین هر 9 الی 12 ماه تعویض می‌شوند. برای تعویض این فیلترها لازم است ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سپس آب ورودی و شیر آب مخزن را به ‌طور کامل ببندید. پس از انجام این کار باید اتصالات موجود روی فیلتر را باز کنید. اکنون می‌توانید فیلتر جدید را جایگزین فیلتر قدیمی کرده و اتصالات را در جای قبلی خود قرار دهید.

نکته: پس از این که فیلتر جدید را جایگزین فیلتر قبلی کردید لازم است که یک ظرف زیر آن قرار دهید. سپس شیر مخزن را باز کنید و منتظر بمانید تا آب شفاف از آن خارج شود. معمولاً با خارج شدن 10 الی 20 لیتر آب این اتفاق رخ می‌دهد.

تعویض فیلتر مینرال

فیلتر مینرال آخرین فیلتر دستگاه تصفیه 6 مرحله‌ای است.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

یادگیری نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب به تنهایی کافی نیست. چرا که برای افزایش راندمان دستگاه و تهیه آب آشامیدنی سالم باید زمان تعویض آن را نیز بدانید. هر یک از فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه آب مرحله‌ای دارای عملکرد مختلف و جنس متفاوت هستند. این موضوع باعث می‌شود که زمان تعویض آن‌ها با دیگری کاملاً متفاوت باشد. به همین منظور در این بخش جنس هر یک از فیلترهای تصفیه آب و همچنین زمان تعویض آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. این کار به شما کمک می‌کند که راندمان دستگاه را بالاتر برده و کیفیت آب آشامیدنی خروجی را افزایش دهید.

فیلتر مرحله 1 که فیلتر الیافی نیز نامیده می‌شود از جنس پلی پروپیلن ساخته شده و بهتر است که بین 4 الی 6 ماه تعویض شود. فیلتر مرحله دوم، فیلتر کربن پودری است و باید هر 6 ماه یک‌بار تعویض شود. فیلتر مرحله سوم به‌عنوان فیلتر کربن بلاک شناخته می‌شود و لازم است که هر 6 ماه یک‌بار تعویض گردد.

فیلتر شماره 4 که به ممبران اسمز معکوس شهرت دارد با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه بین 1 الی 2 سال تعویض می‌شود. فیلتر مرحله پنجم که همان فیلتر پست کربن است باید در مدت زمان 9 الی 12 ماه تعویض شود که کارایی خود را از دست ندهد. فیلتر آخر که فیلتر مینرال نیز شناخته می‌شود همانند فیلتر قبلی باید بین 9 الی 12 ماه تعویض شود.

نکته: هر یک از فیلترهای ذکر شده باید در زمان تعیین شده تعویض شوند در غیر این صورت باعث کاهش کیفیت دستگاه و در نهایت منجر به آلوده شدن آب آشامیدنی خواهند شد. پس باید تعویض فیلتر تصفیه آب در زمان مناسب را کاملاً جدی بگیرید تا بعداً مشکلی پیش نیاید.

تعویض فیلتر ممبران

درصورت عدم تعویض به موقع فیلتر، آب آشامیدنی آلوده خواهد شد.

سخن پایانی

دستگاه تصفیه آب یکی از تجهیزات کاربردی موجود در بازار است که برای تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای این که عملکرد خوبی داشته باشد باید طی یک بازه زمانی مشخص مثلاً 6 ماه سرویس و نگهداری شود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در سرویس دستگاه تصفیه آب صورت می‌گیرد، تعویض فیلتر تصفیه است. با انجام این کار خیال شما از بابت کیفیت تصفیه آب آشامیدنی راحت خواهد بود و می‌توانید آب کاملاً سالم و استانداردی را نوش جان کنید. در این مقاله نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب و همچنین زمان تعویض آن را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

کلیک کنید: 8 علت آب دادن ماشین لباسشویی و راه‌های رفع آن

سوالات متداول

  • دستگاه تصفیه آب 6 مرحله‌ای چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه تصفیه آب 6 مرحله‌ای دارای 6 فیلتر تصفیه مختلف است که هر یک از آن‌ها وظیفه حذف آلاینده‌های مختلف را بر عهده دارند. استفاده از این دستگاه به شما کمک می‌کند که به آب آشامیدنی سالم و با کیفیتی دسترسی داشته باشید.

  • چرا باید تعویض فیلتر تصفیه آب را جدی بگیریم؟

فیلتر تصفیه آب وظیفه حذف آلاینده‌های موجود در آب را بر عهده دارد. این فیلترها دارای یک عمر مفید مشخص هستند و اگر در زمان مشخص تعویض نشوند باعث آلوده شدن آب آشامیدنی و کاهش کیفیت آن خواهد شد.

  • زمان تعویض فیلتر تصفیه آب چه موقعی است؟

همان‌طور که اشاره کردیم دستگاه تصفیه آب دارای فیلترهای متعددی است. لذا زمان تعویض هر یک از فیلترها با دیگری متفاوت است و باید در زمان مشخص شده صورت بگیرد.

  • برای تعویض فیلتر تصفیه آب باید چه کاری انجام داد؟

داخل مقاله نحوه تعویض فیلتر تصفیه آب را به ‌طور کامل شرح دادیم؛ اما برای این که فرآیند تعویض فیلتر تصفیه آب به نحو احسن انجام شود لازم است که از یک تکنسین حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =