Banner Image
کیبورد مکانیکال

کیبورد مکانیکال چیست؟ چه تفاوتی با کیبورد معمولی دارد؟

5/5 - (4 امتیاز)

اگر به قصد خرید یک کیبورد جدید گشتی در بازار زده باشید، احتمالا با اصطلاحاتی نظیر «صفحه‌کلید مکانیکی» و «صفحه‌کلید معمولی» برخورد کرده‌اید. مطمئنا در ظاهر امر این دو نوع کیبورد تفاوتی با یکدیگر ندارند و کاملا یکسان به نظر می‌رسند، به همین دلیل سوال اصلی این است که تفاوت کیبورد معمولی و کیبورد مکانیکال چیست؟ اگر به دنبال پاسخ چنین سوال هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است. تا پایان با ما همراه باشید تا در صورتی که این بار برای خرید کیبورد به بازار رفتید، بتوانید بهترین مدل را برای خود انتخاب کنید.

کیبورد مکانیکی چیست؟

کیبورد مکانیکی نوعی صفحه‌کلید است که به جای سوئیچ یکدست لاستیکی، زیر هر کلید آن یک سوئیچ مخصوص قرار گرفته است که وظیفه ثبت فشار کلید را بر عهده دارد.

کیبورد مکانیکی

گیمرها و علاقه‌مندان به تایپ چنین کیبوردی را به سایر مدل‌ها ترجیح می‌دهند، زیرا فشار هر کلید با سرعت و دقت بیشتری نسبت به صفحه‌کلید معمولی ثبت می‌شود؛ همچنین از کیبوردهای معمولی دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین کیبورد گیمینگ ارزان برای حرفه‌ای

فرق کیبورد مکانیکی و معمولی

حال که با نحوه عملکرد کیبورد مکانیکی آشنا شدید، بد نیست نگاهی به عملکرد مدل‌های معمولی بیندازیم و بعد به سراغ تفاوت‌ها برویم. به ‌طور خلاصه در صفحه‌کلید معمولی به جای سوییچ‌های مجزا یک لایه غشایی یا لاستیکی بالای یک برد مدار قرار می‌گیرد. کلیدها هم قطعات متحرک مجزا نیستند، بلکه به‌عنوان یک عامل فشار روی این غشا عمل می‌کنند. هنگامی‌که یک کلید فشار داده می‌شود، غشا با برد ارتباط برقرار می‌کند و یک سیگنال به کامپیوتر ارسال می‌شود. به جز نوع عملکرد چند تفاوت اساسی بین کیبوردهای مکانیکی و کیبوردهای معمولی نیز وجود دارد. برخی از این تفاوت‌ها به شرح زیر هستند:

نوع سوئیچ

یک کیبورد مکانیکال و یک کیبورد معمولی هر دو فشار کلید را ثبت می‌کنند، اما آن‌ها این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهند. یک صفحه‌کلید مکانیکی دارای سوئیچ‌های مکانیکی برای هر کلید به جای سوئیچ‌های غشایی یکپارچه است که در اکثر کیبورد‌های معمولی استفاده می‌شود.

سوئیچ‌های مکانیک

در صفحه‌کلید غشایی، با فشار دادن یک کلید، یک گنبد لاستیکی به سمت پایین فشار داده می‌شود، سپس به صفحه مدار فشار وارد می‌کند تا ضربه را ثبت کند. در کیبورد مکانیکی، با فشار دادن یک کلید، یک سوئیچ مکانیکی فعال می‌شود و سیگنالی برای ثبت ضربه کلید به کامپیوتر ارسال می‌شود. ساخت این کلیدهای مکانیکی در مقایسه با سوئیچ‌های غشایی گران است.

دوام و مقاومت

اگر برای شما هم سوال شده که دلیل گران بودن کیبورد مکانیکی چیست، دوام و مقاومت بالا دلیل این امر است. کیبوردهای مکانیکی معمولا از کیبوردهای معمولی دوام بیشتری دارند، زیرا سوئیچ‌های جداگانه در برابر سایش و ضربه مقاوم‌تر هستند. یک صفحه‌کلید مکانیکی احتمالا عمر بیشتری خواهد داشت و نیاز به دقت کمتری برای نگهداری دارد.

حساسیت بیشتر

به‌طورکلی، کیبوردهای مکانیکی نسبت به غشایی، کلیدهای بهتری دارند، زیرا هر کلید دارای سوئیچ مکانیکی جداگانه‌ای است. در کیبورد مکانیکی حتی اگر چندین کلید به ‌طور همزمان فشار داده شود، به‌ندرت ممکن است یکی از کلیدهای فشرده شده را ثبت نکند.

صفحه کلید مکانیکال

از سوی دیگر، کیبوردهای معمولی اساسا از یک غشای گنبدی لاستیکی برای ثبت فشار کلید استفاده می‌کنند که می‌تواند ثبت چند کلید هم‌زمان را برای صفحه‌کلید دشوارتر کند.

بازخورد لمسی

در جواب به این سوال که فرق کیبورد معمولی و کیبورد مکانیکال چیست، بازخورد لمسی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن اشاره کرد. در کیبورد معمولی، کلیدها اغلب حالت نرمی دارند. با این ‌حال، برای ثبت کلیک، باید کلیدها را نسبتا سخت‌تر فشار دهید. در مقابل، سوئیچ‌های صفحه‌کلید مکانیکی تجربه‌ای حساس‌تر و پاسخ‌گو هنگام تایپ کردن ارائه می‌کنند که می‌تواند برای برخی از کاربران راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کیبورد برای تایپ سریع

کاربرد کیبورد مکانیکال

کاربردی برای تایپ سریع: سرعت و دقت بالای کیبوردهای مکانیکی باعث شده تا برای کسانی که کار تایپ انجام می‌دهند ایده‌آل‌تر باشد. با این ‌وجود صدای آن ممکن است برای کسانی که در یک محیط کاری ساکت هستند کمی آزاردهنده باشد.

کاربرد کیبورد مکانیکال

کاربردی برای بازی: برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که یک صفحه‌کلید مکانیکی برای بازی بهتر است؛ زیرا تجربه لمسی و پاسخگویی بیشتری را هنگام کلیک ارائه می‌دهد. در واقع سوئیچ‌های مکانیکی مجزا در یک کیبورد مکانیکی می‌توانند فشار دادن و رها کردن سریع کلیدها را آسان‌تر کنند که می‌تواند در بازی‌هایی که در سرعت بالا ضروری و مهم است، مفید باشد. علاوه بر این، دوام صفحه‌کلیدهای مکانیکال می‌تواند برای تایم طولانی بازی مناسب باشد، زیرا کلیدها در طول زمان کمتر فرسوده می‌شوند.

سخن پایانی

با خواندن این مطلب فهمیدید که تفاوت کیبورد معمولی و کیبورد مکانیکال چیست. با این‌ وجود اگر به دنبال صفحه‌کلیدی هستید که تجربه تایپ لذت‌بخش‌تری را برای شما به ارمغان ‌آورد، یک کیبورد مکانیکی راهی آسان برای رسیدن به این هدف است؛ البته بهتر است بدانید که این نوع کیبورد قیمت بیشتری هم دارد که با توجه به مشخصات گفته‌شده قابل درک است.

سوالات متداول

  • کیبورد معمولی برای بازی بهتر است یا مکانیکال؟

اینکه آیا یک صفحه‌کلید مکانیکی برای بازی بهتر است یا خیر، به کاربر بستگی دارد. همچنین شایان ذکر است که یک کیبورد گیمینگ خوب لزوما بر اساس نوع سوئیچ که استفاده می‌کند تعیین نمی‌شود، بلکه با طراحی کلی، کیفیت ساخت و ویژگی‌های دیگر آن هم مرتبط است. بهترین صفحه‌کلید بازی برای کاربر باید راحت باشد، صرف‌نظر از اینکه مکانیکی یا معمولی است.

  • قیمت کیبورد مکانیکی کمتر است یا غشائی؟

کیبوردهای غشایی یا همان معمولی قیمت کمتری دارند. در واقع به این خاطر که ساخت آن‌ها آسان‌تر است، اما به همان نسبت هم دوام و ماندگاری کمتری دارند. صفحه‌کلیدهای مکانیکی شاید قیمت بالاتری داشته باشند، اما تجربه لمسی و پاسخ‌گویی بهتری را ارائه می‌کنند و از دوام بیشتری برخوردار هستند.

  • آیا صفحه‌کلید مکانیکی صدای زیادی دارد؟

صدای صفحه‌ کلیدهای مکانیکی از صفحه‌کلیدهای غشایی بلندتر است، اما به‌ طور کلی بلندتر از صدای محیط اداری نیستند، مگر اینکه در محیطی آرام باشید یا کسی نزدیک به شما مشغول به کار باشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + چهارده =