Banner Image

طرز استفاده از زودپز در 6 مرحله (راهنمای آسان+ نکات ایمنی)

امتیاز دهید

زندگی پرمشغله امروزی، وقت زیادی برای آشپزی و رسیدگی به امور منزل برایمان باقی نگذاشته است. به همین دلیل لوازمی ساخته شده‌اند که زودتر کارهای خانه را انجام دهند و زمان زیادی از ما نگیرند. یکی از این وسایل، زودپز است که به کمک افراد آمده تا مواد غذایی را سریع‌تر آماده کنند‌. طرز استفاده از زودپز بسیار آسان است، مواد غذایی از جمله گوشت و سبزیجات را به همراه آب داخل آن قرار می‌دهید و ظرف مدت کوتاهی مواد پخته شده را تحویل خواهید گرفت.

زودپز با استفاده از فشار بخار آب، غذا را آماده می‌کند، به همین دلیل مواد طعم و خاصیت خود را حفظ می‌کنند. اگر قصد دارید یک زودپز بخرید‌ و با طرز استفاده از آن آشنا نیستید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی از این وسیله کاربردی در اختیارتان قرار دهیم.

معرفی انواع زودپز و تفاوت آن‌ها

زودپزها در سال‌های اخیر مورد استقبال بسیاری قرار گرفته‌اند. این وسیله به دلیل افزایش سرعت آماده‌سازی غذا با حفظ طعم و عطر آن، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

انواع زودپز

انواع زودپز شامل زودپز برقی و گازی می‌شود

این وسیله کاربردی ظرف چند دقیقه و باکیفیتی عالی مواد غذایی را می‌پزد و تحویلتان می‌دهد‌. زودپزها در دو مدل اصلی تولید می‌شوند که عبارتند از:

زودپز گازی

زودپزهای گازی از گاز به عنوان منبع انرژی خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل میزان مصرف انرژی کمتری دارند و بر قبض گاز منزل تأثیر زیادی نمی‌گذارند. این مدل جزو زودپزهای قدیمی حساب می‌شود. در زودپزهای گازی شما نمی‌توانید زمان و میزان فشار را تعیین کنید، بلکه فقط امکان تنظیم فشار بالا و پایین در آن وجود دارد.

زودپز گازی

زودپزهای گازی از گاز به عنوان منبع انرژی خود استفاده می‌کنند

زودپزهای گازی نسبت به مدل‌ برقی، ظرفیت کمتری دارند، به همین دلیل حمل‌ونقل و شستشوی آن راحت‌تر است. به طور کلی زودپزهای گازی دارای مزیت‌های زیر است:

 • عمر طولانی‌
 • قیمت مناسب
 • مصرف کمتر انرژی
 • قابلیت شستشو
 • حمل‌ونقل راحت
 • ظرفیت مناسب

زودپز برقی

زودپز برقی از مدل‌های جدید زودپز است که از برق به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. این زودپزها از ویژگی‌های زیادی از جمله تنظیم میزان فشار و زمان برخوردار هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانید بدون نگرانی از سوختن غذا، زودپز را روشن کرده و به کارهای دیگر خود برسید. ظرفیت زودپزهای برقی نسبت به زودپز گازی بیشتر و استفاده از آن برای خانواده‌های پرجمعیت مقرون‌به صرفه است.

زودپز برقی

زودپز برقی از مدل‌های جدید زودپز است که از برق به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند

زودپز گازی برای افراد و یا سالمندانی که امکان سر زدن مداوم به غذا را ندارد، گزینه مناسبی به حساب می‌آید. برخی از مزایای زودپز برقی عبارتند از:

 • ظاهری شیک و زیبا
 • عملکرد بالا
 • امکان تنطیم زمان و فشار
 • تنظیم خاموش و روشن شدن اتوماتیک
 • ظرفیت بیشتر

 طرز استفاده از زودپز چگونه است؟

تا اینجا که درباره کارکرد زودپز و مدل‌های مختلف آن صحبت کردیم احتمالا به خرید یک دستگاه زودپز علاقه‌مند شده‌اید. در ابتدا برای این تصمیم درست به شما تبریک می‌گوییم، چراکه بعد از تهیه این دستگاه،‌ در زمان شما صرفه‌جویی خواهد شد و از تأثیر مثبت آن بر زندگی‌تان شگفت‌زده می‌شوید، اما شاید بخواهید با طرز استفاده از زودپز بیشتر آشنا شوید.

نحوه کار با زودپز

قبل از استفاده از زودپز، قطعات آن را حتما چک کنید.

بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از این دستگاه را برایتان شرح دهیم.‌

 • در ابتدا و بعد از خرید زودپز، قطعات آن را کاملا چک کنید تا دچار مشکل یا خرابی نباشند.
 • بعد از قرار دادن محتویات غذا داخل زودپز، واشر کنترل هوا را در جای خود قرار دهید.
 • در این مرحله باید داخل زودپز آب ریخته شود. لازم به ذکر است که باید با توجه به میزان مواد غذایی، داخل زودپز آب کافی بریزید.
 • در زودپزهای گازی بهتر است چند دقیقه دستگاه را در حرارت بالا قرار دهید تا نشانگر فشار به سمت بالا حرکت کند.
 • بعد از آماده‌سازی غذا و خاموش کردن دستگاه، بخار باید از دستگاه خارج شود، سپس می‌توانید درب زودپز را باز کنید. این مرحله در زودپز برقی به صورت شمارش معکوس نشان داده می‌شود.
 • لازم به ذکر است که بعد از خاموش کردن دستگاه نباید درب ظرف را درجا بردارید، بلکه در ابتدا باید فشار را کاهش دهید. در بیشتر زودپزهای قدیمی و جدید دکمه‌ای برای کاهش فشار تعبیه شده است. اگر زودپز قدیمی و گازی دارید می‌توانید روی درب زودپر آب سرد بمالید تا فشار کاهش یابد. یادتان باشد که زودپز را زیر شیر آب قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک لوازم خانگی برقی در سال 1401

نکات ایمنی در‌ هنگام استفاده از زودپز

در زودپزها نیز مانند سایر وسایل برقی و گازی باید موارد ایمنی رعایت شود. در ادامه مقاله طرز استفاده از زودپز به نکاتی که باید در هنگام استفاده از این وسیله به آن توجه کنید، اشاره می‌کنیم.

راهنمای دستگاه را بخوانید!

هر برندی دستورالعمل و راهنمای مخصوص به دستگاه خود را دارد، برای آنکه بتوانید مراحل پخت را دقیق انجام دهید، دفترچه راهنمای دستگاه را با دقت بخوانید.

دور از دسترس کودکان قرار دهید!

لوازم الکترونیکی را همواره باید از دسترس کودکان دور کنید. زودپز نیز از این قاعده مستثنا نیست، بنابراین توصیه می‌شود برای رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از مشکلات احتمالی، زودپز‌ را جایی قرار دهید که کودکان و همچنین حیوانات خانگی‌تان به آن دسترسی نداشته باشند.

مواظب بخار آب باشید!

زمانی که فشار تخلیه می‌شود، مراقب باشید که در معرض بخار آب قرار نگیرید، چراکه بخار داغ موجب سوختگی می‌شود. یادتان باشد در هنگام کار با شیر اطمینان و شیر آزاد کننده از دستکش استفاده کنید.

بخار آب زودپز

زمانی که فشار تخلیه می‌شود، مراقب باشید که در معرض بخار آب قرار نگیرید

واشر را چک کنید!

واشر یا حلقه آب‌بندی زودپز، دائما باید مورد بررسی قرار بگیرد تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. اگر حلقه آب‌بندی به درستی کار نکند، درب زودپز کامل بسته نمی‌شود.

به اندازه کافی آب بریزید!

برای پخت غذا داخل زودپز، به میزان لازم آب بریزید تا از سوختن غذا جلوگیری کنید. یادتان باشد که زودپز را نباید کاملا پر کنید تا مواد غذایی فضای کافی برای پخته شدن در اختیار داشته باشند.

قطعات الکتریکی را در آب نشورید!

برای شستشوی زودپز، دستگاه را از برق جدا کنید و سپس داخل آن را آب بریزید و با اسفنج به آرامی بشورید. یادتان باشد که برای شستشو زودپز از سیم ظرفشویی نباید استفاده کنید.

جمع بندی

یکی از لوازم کاربردی خانه که آشپزی را راحت‌تر می‌کند، زودپز است که در این مقاله سعی کردیم آن را به طور کامل معرفی کنیم و طرز استفاده از زودپز را شرح دهیم‌. به طور کلی دو نوع زودپز برقی و زودپز گازی وجود دارد که هریک کارایی و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. زودپزهای گازی از مدل‌های قدیمی‌تر این دستگاه است که از کارایی کمتری نسبت به زودپزهای برقی برخوردار است. زودپز برقی با استفاده ویژگی‌های جدیدی مثل تایمر روشن و خاموش،‌ ایمنی بهبود یافته، تنظیم فشار بالا و پایین توانسته توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب کند.

سوالات متداول

·      مزایای استفاده از زودپز برقی چیست؟

استفاده از زودپز برقی،‌ بسیار راحت است. زودپزهای برقی با استفاده از تایمر، به طور خودکار خاموش می‌شوند. این دستگاه علاوه‌بر کمک به آماده‌سازی سریع‌تر غذا از دیگر مزایایی مانند قابلیت شستشوی آسان و تنظیمات مختلف پخت برخوردار است.

·      آیا زمان پخت غذا در زودپز برقی و گازی یکسان است؟

میزان فشاری که در زودپز‌های برقی وجود دارد کمتر از زودپز گازی است، به همین دلیل زمان بیشتری را برای پخت غذا نیاز دارد.

·      برای استفاده از زودپز آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

استفاده از آب گرم،‌ روند آماده سازی غذا در زودپز را سریع‌تر می‌کند، اما برای استفاده از آب سرد در دستگاه نیز هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =